Ловешка крепост 2016

Лекоатлетическите бягания „Ловешка крепост” превърнаха центъра на Ловеч в състезателна писта.

На 19.11.2016г. спортен клуб „Стратеш Атлетик”, с подкрепата на община Ловеч, организира и проведе третите поред лекоатлетически бягания „Ловешка крепост”.
       В град Ловеч пристигнаха състезатели от цялата страна. Сред тях бяха и някои от най-добрите бегачи на средни и дълги разстояния. Както и предишните две години, имаше  отделна надпревара за учениците от град Ловеч. Старт – финала по традиция беше на площад „Екзарх Йосиф – I”, а хубавото ноемврийско време позволи на голям брой граждани да наблюдават динамичните състезания.
       Първите стартове бяха за момичета и момчета от 1 и 2 клас, които пробягаха 250 метра. След тях, сили премериха учениците от 3 до 5 клас. Те бяха най – много на брой, а състезателната дистанция за тях беше 500 метра. Учениците от 6 до 8 клас и тези от 9 до 12 клас, имаха за задача да се справят с дистанция от 1000 метра.
      Веднага след като приключиха бяганията за ученици на старт застанаха най-малките участници от основната състезателна програма. Децата под 14 години, родени 2003-2004г., трябваше да пробягат 1000 метра. Оспорваната надпревара беше от началото да самия финал. Победител стана Румен Руменов от Мизия, пред Николай Димов от „Тракия”- Пловдив и Константин Василев от „Стратеш Атлетик” – Ловеч. При момичетата в същата възраст първа се класира Елеонора Монева от „Загорец” – Нова Загора, втора се нареди Ева Петкова от „Орловец” – Габрово, а трета остана Лора Христова от „Аякс” – Троян.
      В групата под 16 години, на родените 2001-2002 година, след пробяганите 1500 метра, първо място спечели Георги Арсов от „Спартак” – Койнаре, а на второ и трето място се класираха Димитър Аргиров и Валентин Къдринов от „Тракия” – Пловдив. При момичетата под 16 години, убедителна победа спечели Клаудия Тодорова от „Тракия” – Пловдив, на второ място се класира Ния Вичева от „Орловец” – Габрово, а с финален спринт третото място спечели Камелия Андреева от „Атлетик – 90” – Луковит.
     2000 метра беше дистанцията, която трябваше да изминат юноши и девойки младша възраст. Бягането при юношите спечели Данчо Робертов от „Атлетик – 90” – Луковит, втори остана Владислав Тотев - „Стратеш Атлетик” – Ловеч, а трети Силвен Марков от „Локомотив – 55” – Горна Оряховица. Първото място при девойките зае Габриела Михайлова – „Локомотив” – Дряново, втора се класира  Калина Калева от „Локомотив – 55” – Горна Оряховица, на трето място е Ивона Шойлекова от „Аякс” – Троян.
      Юноши и девойки старша възраст, родени 1997-1998 година се състезаваха на 3000 метра. При юношите състезанието беше спечелено от Георги Гергов - „Стратеш Атлетик” – Ловеч, втори се класира Християн Стоянов от „Орловец” – Габрово, бронзовото отличие с финален спринт извоюва Стефан Йорданов от „Стратеш Атлетик” – Ловеч. Лиляна Георгиева от „Тракия” – Пловдив беше безапелационна при девойките, след нея се класира Лушка Кокотанекова от „Борис Мулешков” – Панагюрище, а трета остана Виктория Комитова - „Аякс” – Троян.
     Мъжете и жените имаха пред себе си 4000 метра. Най – бързи бяха състезателите на  „Локомотив” – Дряново – Маринела Нинева и Стоян Владков, техни подгласници станаха Моника Георгиева от „Локомотив – 2010” – Горна Оряховица и Деан Атанасов от „Стратеш Атлетик” – Ловеч, бронзовите медали спечелиха Мая Недялкова от  „Младост” – Благоевград и Стоян Тевекелев от „Локомотив” – Дряново.
     Състезателите бяха наградени от г-жа Корнелия Маринова - кмет на община Ловеч и г-н Антон Долапчиев – член на парламентарната комисия по въпросите на младежта и спорта.